Przejdź do głównej zawartości

Gdzie zorganizować spotkanie prawnika z klientem?

 

Miejscem stworzonym do spotkań z klientami jest dla prawnika kancelaria - to oczywistość. Dziś jednak nie wszyscy prawnicy posiadają własne kancelarie - gdzie w takiej sytuacji mają spotkać się z klientem?


Sala w Warszawie na spotkanie prawnika z klientem


Ale to oczywistość tylko w przypadku prawników posiadających własną kancelarię. Dziś, kiedy nawet w tym środowisku wiele spraw i spotkań załatwia się zdalnie a koszty utrzymania biura są niebotyczne, wielu, zwłaszcza młodych adwokatów i radców uprawia zawód nie posiadając własnej kancelarii. Pewnym rozwiązaniem są wspólne kancelarie albo nawet coworkingi o ile zapewniają wymaganą w zawodzie poufność. Jest jednak i inne rozwiązanie.

Rzeczywiście prowadzenie spraw, gromadzenie dokumentacji i praca nad nią może się dzisiaj w dużej mierze obyć bez biura, bez kancelarii - pozostaje jednak kwestia spotkań prawnik - klient. Potrzebny jest tu pewien dystans i pełny profesjonalizm co zwykle wyklucza organizację takich spotkań w miejscach publicznych, tym bardziej, że ten szczególny rodzaj spotkań reguluje zbiór zasad etyki adwokackiej i godności zawodu. Miejsce spotkań na potrzeby prawnika powinny cechować trzy elementy:

  • dobra lokalizacja - miejsce wspierające prestiż i godność zawodu (liczy się nie tyle tzw. "dobry adres" co jakość i schludność budynku, wejścia)
  • sala zapewniająca prywatność i poufność - w pełni wydzielona akustycznie i wizualnie (szklane ściany są zupełnie wykluczone)
  • obsługa recepcyjna - pomoc budująca profesjonalny wizerunek prawnika

Odpowiedzią na potrzeby grupy zawodowej adwokatów i radców prawnych jest możliwość wynajęcia na spotkanie z klientem sali spotkań w profesjonalnym centrum biurowym. Pozwoli spełnić trzy powyższe wymagania a przy tym będzie przyjazne dla portfela prawnika. Sale w centrum biurowym można wynajmować tylko w razie potrzeby, nie generują one żadnych stałych kosztów. Są rozwiązaniem elastycznym, wygodnym, tanim i spełniającym wymagania zawodowe. Zatem dla prawnika nie posiadającego własnego lokalu doskonale uzupełnia to jego potrzeby.

Podobny temat poufnych spotkań, dotyczący jednak różnych środowisk zawodowych poruszałem we wpisie Gdzie zorganizować spotkanie w cztery oczy