Przejdź do głównej zawartości

Sala konferencyjna jako miejsce dla pracy zespołowej

 

Obecnie wiele małych firm lub zespołów projektowych większych korporacji pracuje zdalnie. Ale nawet wówczas co jakiś czas trzeba zebrać zespół pracowników w jednym miejscu - nic bowiem nie zastąpi spotkania twarzą w twarz. Powstaje pytanie gdzie takie spotkanie przeprowadzić. Czy powszechnie dostępne sale konferencyjne to dobre miejsce na pracę zespołową?


sala konferencyjna dla pracy zespołowejPraca zespołowa w trybie pracy zdalnej

Na co dzień praca zdalna wydaje się bardzo wygodna a sytuacja covidowa przyczyniła się do rozpowszechnienia takiego modelu pracy. Większość jednak pracowników nie pracuje samotnie a w zespołach, które nie tylko dzielą się pracą ale muszą wspólnie opracowywać zagadnienia, na bieżąco je dyskutować, uzgadniać i koordynować. Są oczywiście narzędzia sieciowe do zdalnych spotkań jak Zoom, Skype, Microsoft Teams i wiele innych, jednak ich używanie, choć wygodne, pozostawia uczestników w pewnym dystansie. Trudniej o gorące dyskusje w teamie, spontaniczną reakcję i szybkie riposty. Wiele osób pozostaje podczas takich spotkań biernymi słuchaczami. Wiedzą to szefowie i koordynatorzy zespołów toteż co jakiś czas starają się zebrać swój zespół pracowników w jednym - fizycznym miejscu. Raczej nie są to zebrania z jednym prelegentem a spotkania robocze czy nawet tzw. burze mózgów. Jak powiedzieliśmy spotkanie i praca twarzą w twarz pozwala na dużą interaktywność i właściwe nikogo z zespołu pracowników nie pozostawia z boku - każdy pracownik ma nie tylko możliwość wypowiedzi ale sytuacja wymaga od niego aktywności. Takie robocze spotkania zespołu pracowników trwają zwykle cały dzień i często ich częścią jest też wspólny lunch - co jeszcze zwiększa interaktywność uczestników i poczucie przynależności do grupy.

Niestety wiele firm ma techniczny problem z organizacją takich roboczych spotkań grupy pracowniczej. Nie każda dysponuje jednym, dużym pomieszczeniem, które pomieści cały team w warunkach umożliwiających wygodną pracę. Najłatwiej znaleźć na rynku salę konferencyjną do wynajęcia - tylko czy jest to dobre rozwiązanie?

 

Sala konferencyjna jako miejsce pracy zespołowej

Kluczowy jest wybór charakteru sali oraz oczywiście lokalizacja. Stworzenie odpowiednich warunków i atmosfery jest ważne dla efektów pracy - ciasnota i niewygoda nie będzie sprzyjała efektywnej pracy, przeszkodą może być też zobowiązujący wystrój o jakimś bardzo zdecydowanym charakterze. Ważne jest wyposażenie sali - tablica suchościeralna, wygodne fotele lub krzesła, dostęp do drukarki, i oczywiście stabilne połączenie z internetem. Zwróćmy uwagę na dzienne oświetlenie i - latem - na klimatyzację. Ale uwaga - wybranie typowej sali konferencyjnej o wysokim standardzie nie będzie najlepszym rozwiązaniem - stworzy zbyt formalną atmosferę spotkania, niezbyt przystającą do roboczego charakteru pracy i pożądanego swobodnego zachowania. Podczas spotkań wymagających dużej kreatywności charakter miejsca nabiera jeszcze większego znaczenia - można znaleźć na rynku sale zaprojektowane specjalnie do celów burzy mózgów, których aranżacja ma wspomagać i pobudzać u uczestników kreatywność. To jednak rzadkość. Najczęściej najlepszym wyborem dla roboczego spotkania zespołu pracowników będzie sala konferencyjna w biurze coworkingowym - biura te to miejsca stworzone specjalnie do pracy, do wynajmowania na krótkie okresy dla różnych aktywności - także ich sale konferencyjne są aranżowane z myślą o pracy zespołów projektowych. Salę konferencyjną w biurze coworkingowym cechuje odpowiednie dla pracy wyposażenie, dostępność całej biurowej infrastruktury i wielkość sali - zwykle przeznaczonej dla kilkunastu uczestników, czyli typowej wielkości zespołu. W przypadku niektórych sal w biurach coworkingowych problemem może być zbyt indywidualny charakter przestrzeni ale nie brakuje też takich, które zachowują neutralność - tu trzeba dokonać świadomego wyboru.

Lokalizacja miejsca pracy zespołowej powinna być dogodna dla możliwie wszystkich pracowników, najlepiej więc gdy wynajęte miejsce do pracy będzie leżało w pobliżu fizycznej lokalizacji firmy, znanej wszystkim pracowników bądź będzie w miejscu powszechnie znanym, z łatwym dojazdem z różnych części miasta co najczęściej oznacza centralne dzielnice.

Koordynacja i integracja

Organizacja w realnej rzeczywistości cyklicznych spotkań zespołu pracowników, którzy na co dzień pracują zdalnie przynosi tylko pozytywne rezultaty. Pozwala szybko i efektywnie osiągać porozumienie oraz wzmacnia więzy społeczne pracowników i identyfikację z firmą.

Aktualizacja 12.2022. Polecam świeży artykuł traktujący o możliwym wykorzystaniu sali konferencyjnej w biurze coworkingowym do spotkań grupy roboczej i pracy zespołowej: czytaj: Sala konferencyjna na godziny – dla kogo takie rozwiązanie jest najlepsze?