Przejdź do głównej zawartości

Biznesowe spotkanie w kawiarni

Czy można umówić się na spotkanie biznesowe w kawiarni? Oczywiście, że można... tylko pamiętać trzeba o kilku ważnych rzeczach.

Spotkanie biznesowe w kawiarni

Biznesowe kolacje czy lunche to dość popularna forma spotkania poza biurem, w miejscu neutralnym dla obu stron spotkania - ma to kluczowe znaczenie przy negocjowaniu kontraktów. Z jednej strony spotkanie w restauracji nadaje rozmowie rangę nieoficjalnej a z drugiej strony jest w sposób szczególny wyróżnione. I dlatego nie nadaje się na każdą okazję - mimo nieoficjalnego charakteru obie strony spotkania będą starannie się oceniać, ważny jest tu zarówno wybór samej restauracji, stolika jak i menu czy maniery przy stole. Polecam artykuł z bloga pewnej restauracji gdzie omówiona jest ta tematyka. I oczywiście restauracja nie jest na każdą kieszeń. 

Mali przedsiębiorcy i freelancerzy w przypadku potrzeby spotkania z kontrahentem czy współpracownikiem często wybierają kawiarnie - są to istotnie mniejsze koszty spotkania i mniej zobowiązująca forma. Problemem kawiarni jest jednak brak prywatności i dość duży hałas. Niekiedy podczas spotkania występuje konieczność zapoznania się z jakimiś materiałami, czy to w formie papierowej czy multimedialnej - kawiarniany stolik zwykle okazuje się w takich przypadkach zdecydowanie za mały a otoczenie zbyt głośne. To poważna niedogodność zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców bez własnego biura dla których spotkanie w kawiarni to nie tylko kwestia wyboru a konieczność lokalowa.

Poza kawiarnią czy restauracją są jednak jeszcze inne miejsca zapewniające neutralny grunt spotkania - są nimi sale spotkań jakie w ostatnich latach powstały przy biurach coworkingowych. Nie są to typowe sale konferencyjne budujące formalną atmosferę i zwykle dość duże a kameralne salki spotkań o często ciekawym, kawiarnianym czy wręcz domowym wystroju w których dostaniemy dobrą kawę a nierzadko również skromną ale smaczną przekąskę. Warto rozważyć taką alternatywę dla spotkania biznesowego w kawiarni czy nawet restauracji.