Przejdź do głównej zawartości

Po co ten blog

 

Będąc skromnym, jednoosobowym przedsiębiorcą większość swojej pracy wykonywałem w domu. Co jakiś czas występowała jednak konieczność spotkania z klientem - i tu pojawiał się problem.

Blog o salach spotkań dla freelancerów i przedsiębiorców


Spotkanie z klientem to jeden z tych momentów kiedy trzeba wyjść z domu. Na pierwszych spotkaniach zaprezentować siebie i uzgodnić warunki zlecenia, później spotkać się prezentując i omawiając kolejne etapy pracy i wreszcie przekazać owoc zlecenia. I oczywiście dokonać rozliczenia. Ponieważ nie zawsze i nie każde zlecenie robimy samodzielnie, do spotkań z klientem czasami dochodzą też spotkania ze współpracownikami. Powstaje pytanie: gdzie się spotkać? Można w siedzibie klienta ale często nie będzie to dla nas komfortowe. Bywa, że i dla klienta nie jest to rozwiązanie pożądane.

Kiedyś spotykałem się z klientami i wspólpracownikami w kawiarniach bądź niewielkich barach restauracyjnych. Oba typy miejsc mają dwie poważne wady: po pierwsze ogólny hałas i brak prywatności, po drugie bardzo ograniczone miejsce na rozłożenie laptopa czy dokumentów. 

Restauracje oferujące większy komfort, więcej prywatności i więcej miejsca na stole to już poważny koszt i pewnego rodzaju zobowiązanie - lunchu czy kolacji biznesowej w restauracji w większości typowych sytuacji nie uznałbym za właściwe miejsce dla spotkania freelancera z zamawiającym. Co za tym pozostaje?

Kiedyś niewiele - sale konferencyjne w hotelach i centrach konferencyjnych. Sale zwykle za duże do moich potrzeb, zdecydowanie za drogie, często wymagające wcześniejszych rezerwacji, podpisania umowy i wpłaceniu zaliczki. Dużo zachodu i dużo kosztów jak na, przykładowo, dwugodzinne spotkanie omawiające postęp prac przy zleceniu.

Dziś są alternatywy - powiedziałbym, że nawet ogrom alternatyw. W ciągu ostatniej dekady rozpowszechnił się model pracy elastycznej, coworking, rozwinął się rynek freelance, a za tym powstały dziesiątki miejsc w których można pracować, wynajmować biura a nawet biurka na godziny oraz wynajmować na godziny sale spotkań - również małe, przystępne cenowo i na elastycznych zasadach. Możliwości są aktualnie ogromne i nie jest łatwo ogarnąć ofertę sal spotkań i sal konferencyjnych na wynajem. W kolejnych wpisach postaram się przedstawić Wam bliżej możliwości jakie ma dziś w tym zakresie samotny mikroprzedsiębiorca i freelancer.